בכל תרבות בעולם, גם בתרבות ההודית קיימים הבדלים עליהם חשוב לשים דגש לפני המשא ומתן. במאמר זה ננסה לעבור על הדגשים החשובים ליבוא נכון ובטוח.

טיפים ליבואן המתחיל

טיפים ליבואן המתחיל

כמו בכל תרבות בעולם, גם בתרבות ההודית קיימים הבדלים עליהם חשוב לשים דגש לפני תחילת המשא ומתן. במאמר זה ננסה לעבור על הדגשים החשובים ליבוא נכון ובטוח.

  1. פגישת משא ומתן – ההודים ידועים כעם חשדני ששם לב לפרטים. כך לדוגמא יהיו רגישים לסוגית המחיר ופחות לסוגית האיכות. במשא ומתן חכם יינתן דגש לנושאים אלו.
    משא ומתן עלול להתנהל באיטיות מסוימת בה ישאלו שאלות רבות ומגוונות הנוגעות בנקודות הטכניות של העסקה. לכן, רצוי לשמור על סבלנות במהלך התהליך.
  2. כן או לא? – הנימוס ההודי מונע מהמקומיים לומר "לא" באופן מפורש. דבר קריטי מאוד בשלבי המשא ומתן השונים. אם לא יוכל ההודי לתת לך תשובה חיובית הוא ינסה לענות בערפול. תשובות כמו "אולי", "נראה" ו"יכול להיות" יהיו מאוד נפוצות זאת בהנחה שיתנו תשובה בכלל. לכן, חשוב לשים לב לתשובותיהם וללמוד לראות את התמונה המלאה.
  3. שלום חבר – יחסים בין אישיים יכולים להפיל או להרים משא ומתן. קשרי ידידות נחשבים למקומיים חשובים בהרבה יותר מכישורים עסקיים.
  4. זמן – ההודים ידועים באי עמידה בזמנים. איחורים ודחיות הינם דבר שבשגרה ולכן חשוב לדעת לא להילחץ. עד שתפתחו יחסים ידידותיים, מומלץ להגיע ולהמתין בסבלנות לצד השני.
  5. בכתב או בעל פה? ההודים מאמינים כי הסכם בעל פה חשוב ומחייב הרבה יותר מהסכם בכתב. הדבר נובע בעיקר מן העובדה שמערכת המשפט המקומית הסבוכה מאוד בעיקר עבור חיצוניים.
  6. מקומי ומקומך – כמו במקומות רבים בעולם, גם בהודו רצוי למצוא שותף מקומי או סוכן כזה. ההודים מאמינים כי סוחר שמשתמש באיש מקומי הינו רציני יותר ובעל חזון לטווח ארוך. השותף, יעזור כמובן בשלבים השונים ויגשר על הפער התרבותי. חשוב לזכור, בחירת שותף מקומי מתאים חשובה מאוד וצריכה להיעשות באותה רצינות של המשא ומתן אותו אתה מתכנן לעשות בעזרתו בעיקר מבחינת אמינות אישית ופיננסית.
  7. בעל המאה ובעל הדעה בהודו – קבלת ההחלטה הסופית היא של המנהל וההיררכיה ברורה. נהוג וחכם עם כן, לפנות ישירות למנהל ורצוי לדלג על דרגי הביניים.
  8. מתנה  בהודו נהוג לתת מתנות צנועות בד"כ לבית ולמשרד אך הדבר אינו מחייב. הדבר נכון לאנשי עסקים אך לא נכון לחלוטין עבור גופים ממשלתיים ופוליטיים שם הדבר עלול להיחשב כשוחד.

חברת "יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע"מ", בעלת ניסיון עשיר בתקשור עם ספקים בכל העולם. אנו שמים דגש על מתן שירות מקצועי בסטנדרטים בינלאומיים ונשמח לעזור לך לעבור את המכשולים הרבים הנמצאים בקיום עסקאות בינלאומיות.

יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע"מ 

יחדיו – שירות שלוקח אותך רחוק!

עוד מאמרים