ארכיון מילון מונחים

מזהה עסקה

כל סחורה הנכנסת לנמלי הים מתויגת על-ידי קוד ייחודי לה.

קרא עוד »

מחסן רישוי

נקרא גם מחסן ערובה. זהו מחסן המפוקח על-ידי המכס המשמש לאחסון סחורות לפני תשלום מסי היבוא הנדרשים. ברבים מהמקרים המחסנים הינם פרטיים.

קרא עוד »

מטוס מטען

מטוס מטען או מטוס תובלה הוא כלי טיס שעוצב ותוכנן במיוחד לצורך הובלת מטענים, להבדיל מהובלת נוסעים. התאמת המטוס לתפקידו מצריכה מספר מאפיינים העוזרים בזיהוי מטוס מטען: גופו של המטוס נראה "עבה" יותר ממטוסי נוסעים, כנפיים עליונות מאפשרות לקרקעית המטוס להיות קרובה יותר לקרקע, מספר גדול של גלגלים המאפשרים גם נחיתה במסלולים מאולתרים, זנב גבוה המאפשר פתיחת דלת מטען אחורית. חלק ממאפיינים אלה אינו קיים במטוסים מטען אשר נבנו במקור להטסת נוסעים ועברו הסבה לשימוש כמטוסי מטען.

קרא עוד »

מטען

משא או מִטען הוא מונח המתייחס לחפצים המועברים ממקום אחד למשנהו. קיימים סוגים רבים של מטענים ובהם מטען ימי, מטען אווירי, מטען ברכבת ומטען המשאית. היום רוב המטענים מובלים במכולות. ההובלה במכולות מדאיגה את רשויות הביטחון בארצות הברית לנוכח הסיכון הכרוך בכך. בשנת 2003 הוכנסו לארצות הברית 6 מיליון מכולות. כאשר אין כל ביטחון מה נכלל במכולות. קיימות הצעות על מנת לשפר את רמת הביטחון באמצעות בקרה של תוכן המכולות ללא צורך בפתיחתם.

קרא עוד »

מינהל סחר חוץ

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה אמון על ניהול וניווט מדיניות הסחר הבינלאומית של מדינת ישראל. תחומי הפעילות העיקריים כוללים פעולות לקידום הסחר והיצוא, ייזום ותחזוקת הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, עידוד ומשיכת השקעות זרות ויצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות זרות. יחד עם הפעילות בישראל, המינהל מפעיל מערך של נספחי כלכלה, אשר מהווים את הזרוע הביצועית של המשרד בשוקי חו"ל. בנוסף עוסק המינהל בשיפוי הוצאות המכס החלות על יצואנים המייצאים את מרכולתם לאיחוד האירופי במידה וישנן כאלו.

קרא עוד »

מינוח בריסל

סיווג כלל הסחורות על פי סולם קטגוריות עולמי. הסולם נקבע בבריסל משום שהיא נחשבת לבירת הסחר האירופי.

קרא עוד »

מיסים פופולאריים

שלל המיסים המוטלים על הובלה בינלאומית מתחלקים שלוש קטגוריות שונות תחת מעטפת "מיסי יבוא". בניגוד למיסים הישירים (מס הכנסה, מע"מ), מיסי יבוא נחשבים בקטגורית המיסים העקיפים.

קרא עוד »

מכולה

מכולות משמשות להובלת מטען באמצעי תחבורה שונים, והן שימושיות בהיותן תיבות אחסון אחידות בגודלן ובצורתן (העומדות בתקן ארגון התקינה הבינלאומי – ISO) (הידועות גם בשם "isotainers"), אותן ניתן להעמיס בשלמותן לאוניות, קרונות רכבת ומשאיות. להובלה מוטסת, מקובל שימוש בתקן קל יותר, שהוגדר על ידי ארגון חברות התעופה הבינלאומי – יאט"א.

קרא עוד »

מכס

מכס הוא מס המוטל על יבוא או יצוא של סחורות.

קרא עוד »

מניפיסט

("מצהר"): גיליון הנמצא באוניה או במטוס המרכז את רשימת הסחורות, מטרתן ויעדן הסופי.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
מעקב מטענים דילוג לתוכן