הסכם אזור סחר חופשי הסכם אזור סחר חופשי הוא הסכם בין שתי מדינות לפחות הקובע פטור מתשלום מכס בסחר שבטובין בין המדינות החתומות.מאפייני הסכמי הסחרפטור  מתשלום מכס בסחר שבטובין בין המדינות החתומות על ההסכם.בטול מכשולי סחר כגון: רשיונות יבוא מכסות יבוא והיטלי יבוא הפחתת מכסים באופן מיידי/ תהליך מדורג.

קביעת הכללים להגדרת מוצר מקורי. מתן האפשרות לכל מדינה לשמור על תעריף מכס חיצוני עצמאי כלפי ארצות שלישיות.הסכם סחר חופשי מחייב משלוח ישיר של הסחורה ליעדה.

אפשרות לצבירה של כללי מקור. רשימה של הסכמי אזור סחר חופשי של ישראל:האיחוד האירופי  (כולל 27 מדינות)   אוסטריה איטליה אירלנד אסטוניה בולגריה בלגיה בריטניה גרמניה דנמרק הולנד הונגריה יוון לוקסמבורג ליטה לטביה מלטה סלובקיה סלובניה ספרד פולין פורטוגל פינלנד צ'כיה צרפת קפריסין רומניה שבדיה.

'יצואן מאושר' – הינו יצואן אשר עומד בתנאים שנקבעו ע'י מינהל המכס של המדינה מייצאת ורשראי עם קבלת מעמד זה להצהיר על גבי חשבונית הצהרה בלתי מוגבלת EUR-MED  EUR-1  על טובין בעלי ערך בלתי מוגבל המיוצאים במסגרת ההסכמים האירופאים-ים-תיכוניים כתחליף לחוברת הנפקת תעודת תנועה EUR-1 או EUR-MED על ידי יחידות המכס במועד היצוא.