שאלות נפוצות בנושא יבוא אישי

כאן תמצאו מענה לשאלות נפוצות בנושא יבוא אישי

יבוא אישי, על פי הגדרת החוק בישראל, הוא יבוא של טובין לארץ על ידי יחיד, שלא באמצעות עוסק, בתנאי שהטובין אינם מיועדים לאספקה, ייצור או שירותים והם מיובאים בכמות סבירה לשימושו האישי או המשפחתי של המייבא.

רוצים לדעת עוד על יבוא אישי, כמו לדוגמא מאיפה אפשר לייבא וכמה נשלם על יבוא אישי? כנסו למדריך ליבוא אישי.

יבוא אישי של מוצרי תעבורה מותר אם:

 • היבוא מבוצע על ידי יחיד ולא על יד עוסק מוצרי התעבורה.
 • המוצרים מיועדים לשימוש אישי, ואם היבואן הינו עוסק – לשימוש עסקי עצמי.
 • היבוא אינו מיועד לצורכי אספקה, יצור או מתן שירותים בתחומי הרכב.
 • היבוא נעשה בכמות סבירה ולשימושו האישי של היחיד לפי סעיף 112 לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע”ו- 2016
 • היבוא לא ייעשה למטרת מכירתו לאחר.

בנוסף, ייתכן ועל מוצר התעבורה שאתם מעוניינים לייבא חלים תנאים נוספים ליבוא, כגון אישור של משרד התחבורה או אישור של מעבדה מוסמכת. 

משרד התקשורת מגדיר רשימת מוצרים המותרים ליבוא ללא כל תנאים. עבור כל מוצר תקשורת שאינו נכלל ברשימה, נידרש להמציא אישור של משרד התקשורת.

הזמנתם מוצר מחוץ לארץ והוא מתעכב במכס? ייתכן וחלים על המוצר תנאים ליבוא או מיסים, שנדרש לשלם על מנת לשחררו.

למידע נוסף אודות הליך השחרור מהמכס

משרד הבריאות קבע סוגי מזון שאסורים או שמותרים ביבוא אישי, משקלם וכמותם.

מוצרי מזון מותרים ביבוא אישי

יבוא אישי של מוצרים מותרים ביבוא אישי, אינו דורש המצאת אישור או עמידה בתנאים, אך ייתכן ונדרש למלא הצהרה לגבי מהות הטובין בעת קבלת המשלוח.

ניתן לייבא מוצרי מזון בכמות של עד 15 קילוגרם במשלוח, אך לא יותר מ-5 קילוגרם למוצר מסוים, ביבוא אישי.

יוצאי דופן:

 • תבלינים – ניתן לייבא עד 5 קילוגרם במשלוח, אך לא יותר מ- 500 גרם לסוג תבלין אחד. כמו כן, כמות של זעפרן מוגבלת ל-20 גרם בלבד.
 • תוספי תזונה ארוזים מראש – ניתן לייבא עד 20 פריטים במשלוח אך לא יותר מ-5 פריטים למוצר מסוג מסוים. 
 • מוצרי מזון לספורטאים, ארוזים מראש בצורת אבקה ו\או נוזל על בסיס חלבונים, פחממות ושומנים – ניתן לייבא עד 10 קילוגרם למשלוח.

מוצרי מזון אסורים ביבוא אישי

 • מוצרים המכילים רכיבים מן החי (בשר, דגים וחלב גולמי או מפוסטר). זאת, למעט שימורים המכילים מוצרי בשר, שימורים המכילים מוצרי דגים, גבינות קשות, אבקות חלב בקופסאות ומוצרי חלב משומרים.
 • תרכובות מזון לתינוקות ופעוטות (שלבים 1, 2 ו-3) ותרכובת מזון יעודיות לתינוקות ופעוטות.
 • מוצרים המכילים סם מסוכן כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל”ג-1973.
 • מוצרים אשר נרשמו כתכשיר לפי תקנות הרוקחים (תכשירים רפואיים), התשמ”ו- 1986.
 • מוצרים המכילים צמח מרפא כהגדרתו בתקנות הרוקחים (תנאי פתיחה וניהול של בתי מרקחת וחדרי תרופות), התשמ”ב- 1982.

מידע נוסף בנושא זה תוכלו למצוא באתר משרד הבריאות

יבוא אישי של מזון לחיות מחמד פטור מדרישות חוקיות ולא מצריך אישורים מיוחדים, למעט מזון המכיל תרופות ומזון מסוג תוספי תזונה. 

ניתן לייבא מזון לחיות ביבוא אישי עד משקל של 20 קילוגרם.

יבוא אישי של מוצרי חשמל ביתיים פטורים מהצורך בקבלת אישור לעניין רף היעילות האנרגטית והדירוג האנרגטי הנדרש ממוצרי חשמל ביתיים ביבוא מסחרי.

שאלות כלליות

חברת יחדיו מתמחה בתחום השילוח הבינלאומי מתן שירות מקצועי, אחריות בלעדית ומעורבות בכל שלבי שינוע משלוחים עד בית הלקוח, ביטוח ימי, קונסולידציה אווירית וימית, שירותי אחסנה ואריזה, הובלה, עמילות מכס.

טרם אתם מקבלים החלטה לייבא לארץ מוצרים או סחורה כלשהי, יש לשאול אתם עצמכם מספר שאלות:

 1. האם השוק זקוק למוצר?
 2. האם יש ביכולתי להתחרות במשווקים קיימים?
 3. האם נתח הרווחים הצפוי הינו משתלם?
 4. האם יש לי יתרון על פני המתחרים וערך מוסף?

שאלות אלה יסייעו בידכם לקבל החלטה מושכלת ונכונה. על מנת לחסוך מכם את ההתמודדות עם שאלות אלה, אפשר לומר מראש כי התשובה לשאלות אלה תהיה, ברוב המקרים חיובית, שכן מי שבוחן אפשרות לייבוא מאמין בעצמו ובהצלחתו.

ובכל זאת יש לבדוק היטב ובצורה מעמיקה פרמטרים שונים בהם: עלות המוצר, עלויות הובלה, דרישות תקינה ומכס, עלויות אחסנה, אחריות, שיווק והפצה וכו’. קבלת ייעוץ וליווי מידי אנשי מקצוע מומחים ומנוסים תספק לכם תשובות מדויקות לשאלות הללו ומושג לגבי כדאיות המהלך.

מכס הינו הטל הנקבע על ידי השלטונות של המדינה. על פי רוב, ההיטל מתייחס על ייבוא וזאת במטרה לשמור על כלכלה מקומית יציבה ולהכניס לקופת המדינה כספים נוספים. על מנת לשחרר את הכבודה מהמכס יש צורך לעבור הליכים בירוקרטיים סבוכים העלולים להימשך זמן רב.

במצב זה נכנס לתמונה עמיל המכס שהינו בעל ידע וניסיון בשחרור הסחורה ביעילות ובמהירות. שירותי עמילות מכס עשויים להפחית את הסכום לתשלום וזאת בזכות הבקיאות בחוקי המיסוי. שירותי שילוח בינלאומיים הניתנים בידי חברה מקצועית המתמחה בתחום כוללים מענה לכל האספקטים הרלוונטיים לתהליך השילוח בהם: אריזת הכבודה, בדיקת ההטענה על מכולות, ביטוח ועמילות מכס.

השלב הראשון והחשוב ביותר בתחום של שילוח ימי הוא גודל המשלוח, וזאת בשל העובדה כי המשלוח שלכם נשלח בתוך אונייה כאשר הוא מצוי במכולה. גודל המכולה משפיע על המחיר הסופי: הגודל הסטנדרטי של מכולה הוא כ 40-20, אולם ניתן להזמין מראש באמצעות חברה מקצועית נפח גדול יותר, בהתאם כאמור לגודל ולסוג הסחורה.

בנוסף, במידה ובחרתם לייבא דרך הים תצטרכו לעבור תהליך מורכב יותר אשר דורש שחרור סחורות דרך הים, ולכן חברה אשר מתמחה בתחום של שילוח תדע להתאים את איש המקצוע הטוב ביותר – במקרה הזה יועץ עמילות מכס המתמחה בתחום של שילוח ימי.

כדי שהמטען שלכם יגיע ליעד שלו בשלומותו, חשוב לבצע תהליכים מקדימים אשר כוללים אריזה, בחינת המשקל וכן מילוי טפסים רלוונטים אשר לרוב גוזלים לא מעט זמן. כאן בדיוק נכנסת לתמונה חברה מקצועית אשר מתמחה בתחום של שילוח אווירי, מתוך מטרה לקצר את התהליך ולהוביל את הסחורה שלכם באופן מושלם ומהיר ליעד. במסגרת השירות תוכלו לקבל מעטפת מלאה אשר תבטיח כי התהליך יתבצע על הצד הטוב ביותר (והמהיר): יצירת הסכמי שילוח עם חברות תעופה מובילות, ביטוח הובלה מלא בעבור השילוח וכן שירות של מעקב צמוד אשר חוסך לכם לא מעט זמן ומאמץ. כתוצאה מהמעטפת הזו תוכלו להבטיח כי תהליך של שילוח אווירי יתבצע על הצד הטוב ביותר, ללא עיכובים מיותרים ועם שימת דגש על כך שאתם תמיד תהיו בעדיפות הראשונה.

 1. עמיל מכס ילווה אתכם בפרוצדורה של היבוא או של היצור ויטפל למלא בשבילכם בכל הניירת ואף ימסור אותה עבורכם לרשויות.
 2. הפרוצדורה של היבוא דורשת אינפורמציה מדויקת וותק.
 3. לעתים קיימת דרישה של כל מיני אילוצים, כמו גם אישורים ממכון של התקנים או ממשרד ממשלתי, בביטוח ייעודי וכיוצא בזה.
 4. עשויים להיות מוכנים ומזומנים, בשל כך שלפעמים יחולו שינויים בנוהלים של הרשויות.
 5. העברת המטען דורשת מילוי ומסירה של הרבה טפסים.
 6. מי שינסה להיות ניצב אל מול הרשות לבדו, עשוי למצוא שניצבות מולן תבזבז לו עת, ממון וסטרס.

הובלה בינלאומית היא הובלה אשר מבוצעת הלכה למעשה מנמל תעופה אחד לשני ומבין כל דרכי ההובלה הבין לאומית, דרך זאת של הובלה מאופיינת כהוצאה הכי רבה והיא נקבעת על פי משקל המשא הזקוק לכם עבור שילוח אווירי. כמו כן, יש להדגיש, כי עשיית שימוש בשילוח אווירי נעשה הלכה למעשה בפרט במצבים אשר הינם עסקינו במשא בו רמת הבהילות דורשת משלוח אווירי, אשר תוודא עבורכם מעט מועד של אספקה.

הובלה בינלאומית הינו שירות אשר מטרתו העברה של מטען ממדינה אל מול מדינה, כאשר השירות טומן בחובו אף בחירת נתיב מיוחד על יד אחד מסוגי התובלה הבין לאומית. בחירה של נתיב תיקבע בין השאר על פי מדינת היעד ועל פי מדינת מוצא, על פי מידת הבהילות של השילוח והנדרשות באספקתו או לחלופין קבלת הסחורה שצריכים לשלח, על פי משקל ונפח המטען הנדרש עבור שילוח, בהלימה למחיר השילוח, כאשר לכל חלופה תובלה בין לאומית יש מחיר שילוח אחר ובהלימה לעוד נתונים עליהם יש לתת את הדעת.

תהליך של שילוח מוצרים וסחורה מעבר לים מחייב יצירת קשר עם חברה מקצועית אשר מתמחה בתחום של שילוח בינלאומי. למעשה, מדובר בשירות אשר מספק לכם מערכת הוליסטית מלאה אשר כוללת בין היתר גם שירות של עמילות מכס. מדובר בשירות אשר כל בעל עסק או אזרח פרטי צריך להכיר, וזאת בשל שירות אשר נועד לייצג את הלקוח אל מול רשויות המכס אשר מהווים חלק בלתי נפרד מתהליך השילוח. לחברתנו ידע מקצועי נרחב אשר כולל קשרים ענפים אשר מסייעים לכם לנהל את תהליך השילוח באופן הטוב ביותר, וללא חשש מפני תשלומים גבוהים או עיכוב של הסחורה אצל רשויות המכס של מדינת ישראל או במדינה אליה אתם עתידים לבצע את המשלוח. יתרה מכך, לאור העובדה כי מדובר במערך אשר נועד לסייע בתהליך ניתן להבטיח כי ההתמודדות מול הרשויות כמו גם ניהול תהליך של ייבוא על הצד הטוב ביותר:  טיפול בניירת, טיפול בדרישות וקבלת אישורים רלוונטיים, ייעוץ והכוונה לגבי תהליך השילוח הבינלאומי וכן בחירת האפיק הטוב ביותר לשילוח – בין אם מדובר בשילוח יבשתי, ימי או אווירי וכן שירותים נלווים אשר ניתנים בהתאמה אישית לצרכים.

אין ספק כי האפשרויות אשר עומדות בפניכם כיום מהוות אתגר, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם חברתנו אשר מתמחה בתחום של שילוח אווירי בין לאומי, מזה שנים רבות. חברתנו דוגלת במתן שירות יעיל אשר נעשה בשקיפות מלאה, וזאת מתוך מטרה כי תוכלו לקבל את מעטפת השירות הטובה ביותר.

נציגי החברה הם מומחים לתחום כמו גם מעניקים שירות של עמילות מכס אשר הוא נדבך בלתי נפרד מתהליך של שילוח אווירי בין לאומי. כאמור, שילוח אוויר מהווה יתרון בולט ביחס לשיטות שילוח אחרות וזאת בשל המערך הלוגיסטי המלא אותו אתם מקבלים, החל משלב הגעת הסחורה באמצעות מטוס ועד היערכות לוגיסטית באמצעות משאיות אשר מגיעות לשדה ומעבירות את הסחורה ליעד, בהתאם לזמנים אשר נקבעו, כך זאת בכדי שתוכלו לבצע את השילוח על הצד הטוב ביותר.

ע”פ תקנות רשות המיסים ואגף המע”מ של מדינת ישראל, סחורות אשר ערכן עולה על 1,000 דולר או פריטים אשר מוגדרים כ”חריגים” צריכים לעבור אישור פרטני לצורך שחרור הסחורה. מדובר בתהליך אשר יכול לקחת לא מעט זמן, וזאת לאור עומס כמו גם תהליכים בירוקראטיים מצד רשות המיסים אשר נוטה בשנים האחרונות להערים קשיים משמעותיים על בעלי סחורות אשר אינם בקיאים בתקנות כמו גם אינם יודעים כיצד להתנהל בכדי לשחרר את הסחורה באופן מהיר. משום כך, יצירת קשר עם חברת עמילות אשר מתמחה בתחום היא חיונית, כפי שנסביר כעת.

תמיד תחפשו חברת שילוח בעלת ניסיון, שתדע להדריך אתכם בכל סבכי הניירת, החוקים וכל מה שעליכם לדעת לפני שאתם שולחים את הסחורה שלכם למדינה אחרת. כך למשל, סחורה שמבוססת על אוכל, שונה במהותה מסחורה שמורכבת מבגדים. אתם צריכים לדעת וללמוד מראש את כל התהליך שאתם עומדים לעבור, כדי שלא תצטרכו להפסיק אותו באמצע, בגלל שחסרה לכם ניירת מסוימת שלא ידעתם על קיומה מלכתחילה, או שהמוצרים שלכם לא יכולים להתקבל במדינת היעד, מסיבות שלא ידעתם עליהם מראש. במילים אחרות, חברת הובלה בינלאומית חייבת להיות מורכבת ממומחים שיודעים כל מה שצריך לא רק על הובלה בינלאומית, אלא גם על הובלה בינלאומית של המוצרים שלך ספציפית.

בעולם, יש שלוש שיטות הובלה בינלאומית: דרך האוויר, דרך הים ודרך היבשה. המדינה שלנו איננה חולקת גבולות עם מדינות אירופאיות ולכן ההובלה מישראל איננה יכולה להתבצע דרך היבשה, דהיינו באמצעות משאיות הנוסעות על הכביש, אלא רק דרך האוויר (מטוסים) או דרך הים (אוניות משא). כשמדובר בהובלה של חפצים קטנים, למשל עבור אנשים שמשווקים סחורה דרך אתר אינטרנט, הובלה אווירית היא פתרון טוב ויעיל, אולי קצת יקר יותר מדרכי ההובלה האחרות. אבל בשביל כל השאר,  אלה שזקוקים  להובלות כבדות, הובלה ימית היא הפתרון היחיד. על גבי אונייה ניתן להטעין תכולות שלמות של דירות, ואפילו להעביר כך רכבים.

התשובה היא כן, בדיוק כפי שאתם תמשיכו להיעזר בעורכי דין גם בדירה השנייה או השלישית שתקנו. עמילות מכס היא סוכנות של אנשי מקצוע מומחים, שהידע שלהם נרכש בשנים ארוכות של ניסיון. לכם יש את הידע בתחום שלכם, אין שום סיכוי שתוכלו – או תרצו – לוותר על עמילות מכס, גם במשלוח העשרים ושבעה שלכם.

אתם לא אמורים להבין בביורוקרטיה המסובכת של עמילות מכס – לצורך כך יש חברות מתמחות. אבל איך לבחור אחת שתתאים לכם?

עמילות מכס מקצועית מנוסה במספר רב של תחומי ייצוא, ומתמחה בכל החוקים שיש לדעת לפני שבכלל מתחילים את התהליך. עמילות מכס מקצועית תדע לעזור לכם בסיווג הסחורה שלכם, בהבנת הסימון של הסחורה שלכם במדינה שאליה היא נשלחת, שאנשי העמילות מבינים משמעותן של פירוק ואריזה של סחורות מסוגים שונים – ואפילו שהם ידעו לעזור לכם לצמצם עלויות על תשלומי מס, על ההובלה – ועוד.

ליצואן המתחיל זה בהחלט נשמע מאד מסובך, אבל זה למעשה די פשוט. אתם כבר לא צריכים לגבש לעצמכם צוות גדול של יועצים, אלא למצוא חברת שילוח בינלאומית אמינה שיכולה לעשות בשבילכם את כל התהליך, משלב המיסוי, השילוח ולפעמים אפילו לעזור ולייעץ גם בשבלים של אריזה ופריקה.

חשוב מאד שתעבדו עם אנשים שאתם יכולים ומרגישים שאפשר לסמוך עליהם, כאלה שאפשר לדבר איתם ולבקש שיסבירו לכם עד שתבינו.

זהו תחום מסובך ומורכב, וכשאתם עובדים עם חברת שילוח אמינה אתם בעצם יכולים לדלג על כל הקטעים הביורוקרטיים המעיקים – אבל זה לא אומר שהם נעלמים, זה פשוט אומר שמישהו אחר עושה אתם עבורכם.

תזכרו כל הזמן, שחברת השילוח שתבחרו תטפל במוצרים היקרים שלכם, ותהיה אחראית על כך שהם יגיעו בשלום למחוז חפצם.

הובלה ימית אינה מוגבלת רק לתעשיינים, או לאנשי יבוא וייצוא. למעשה, כל אחד מאיתנו יכול להזדקק מדי פעם להובלה ימית. לדוגמא, אנשים שחוזרים משהייה של כמה שנים בניכר, צריכים להעביר את תכולת ביתם (ולפעמים גם את הרכב שלהם) באמצעי שיכיל את הכל ביחד – וההובלה הימית היא פתרון נהדר, יעיל ולא יקר. גם אנשים שלא זקוקים לתובלה גדולה אבל רוצים לשלוח פריט היקר ללבם למדינה אחרת, יעדיפו לעשות את זה בדרך כלל באמצעי של תובלה דרך הים ולא דרך האוויר, כדי להיות בטוחים שהנכס יגיע בשלמותו.

פרט חשוב בשילוח נכסי יוקרה באמצעות הובלה ימית, נעוץ בבחירת חברת ההובלה. חברת הובלה ימית אמינה יכולה להבטיח לכם – וגם לקיים – שהנכסים היקרים שלכם יגיעו בשלום ובבטחה למחוז חפצכם. כל תהליך השינוע מתחיל בשלב אריזת הנכס, כשפה נכנסת לתמונה מקצוענות החברה: חלק ניכר מהתוצאה מתחיל באריזה מדויקת וחכמה, שמבטיחה שגם אם הים סוער, הנכס לא יזוז מילימטר ולא יושפע מרטיבות ולחות.

הבדל של שמיים וארץ… בעוד התובלה הימית מתבצעת באמצעות הים והאוקיינוס ואורכת זמן רב, תובלה אווירית מתבצעת באמצעות מטוסים ומהירה יותר אולם מוגבלת מבחינת המשקל והנפח שהם יכולים לשאת.

ההובלה הימית מתבצעת באמצעות ספינת משא, שמותאמת בדיוק לצורך זה. זוהי ספינה שיכולה לשאת משקל עצום, ובנויה כך שניתן לחבר אליה חפצים בכל גודל, ובאופן שיאפשר להם להישאר יציבים, נושאת עליה מכולות שבהן ניתן לאכסן פריטים כבדים – ועוד. ההפלגה היא דרך הים, ויכולה להגיע לכל נמל בעולם.

יבוא ושיווק בינלאומי יכול לאפשר לנו לייבא לארץ כל דבר שחוקי להשתמש בו בארץ. כאשר אנחנו מייבאים מוצר מסוים עלינו לשים לב שהוא עומד בתקנים של המדינה ושהוא לא עובר על החוקים שלה. ניתן לייבא כל דבר למעשה ואנשים רבים בוחרים לייבא מוצרים בזול מסין ולמכור אותם תמורת מחיר גבוה יותר ומשתלם של רווח בארץ. שיטת מכירות זו רווחת מאוד בארץ ויש לה היגיון כלכלי. יש אפילו חברות מיוחדות שמסייעות בתהליכי הרכישה של מוצרים מסין ומכירה שלהן בארץ. גם כאשר אנחנו רוכשים מוצרים מסין אנחנו צריכים לוודא שהם באיכות גבוה ומספקת.

בכל מה שקשור לנושא של יצוא מכולות חשוב לשים לב לחוקי שילוח בינלאומיים וגם לנושא של עמילות נכסים. מתן תשומת לב לנושאים אלו יכולה להקל עלינו את המשלוח של הסחורה שלנו לחוץ לארץ. אם אנחנו רוצים לייצא מכולות של מוצרי מזון חשוב לשים לב שלמוצרי המזון שלנו יש אישור להימכר במדינה אליה אנחנו מייצאים ושמוצרים אלו עומדים בתקנות הבריאות של אותה המדינה.

שילוח בינלאומי דורש מאתנו לשים לב ללוחות הזמנים בהם השילוח משתנה. עוד חשוב לשים לב האם אנחנו בוחרים בשילוח מהיר או בשילוח רגיל. חשוב גם לתת את הדעת לעמילות המכסים במדינות השונות.

שילוח למדינות זרות או ממדינות זרות זה לא דבר פשוט וחשוב לשים לב שאנחנו עושים את זה נכון לפי כל החוקים אחרת סתם נסתבך בסבך של בירוקרטיה ולא יהיה לנו קל.

שילוח בינלאומי מתבצע לרוב באמצעות מכולות וספינות אשר לוקחות את מה שאנחנו רוצים לשלוח אל מעבר לים.

אם אנחנו רוצים לעבור לגור בארץ אחרת או אם אנחנו רוצים להעביר לארץ אחרת באירופה או באמריקה כמות חפצים גדולה הרבה יותר הגיוני לעשות זאת באמצעות מכולות מאשר במטוס וזה גם יוצא משתלם יותר מבחינת המחיר.

בסופו של דבר שילוח בינלאומי הוא תחום מאוד עשיר ומורכב. כאשר אנחנו רוצים לשלוח חפצים לחוץ לארץ כדאי לנו להתייעץ עם מומחים בתחום ולשכור את השירות של חברה מקצועית.  

חברה מקצועית בתחום השילוח תוכל לייעל מאוד עבורנו את תהליך השילוח ולהפוך אותו להרבה יותר מהיר.

שילוח בינלאומי טומן בחובו תיאום בין אינספור גורמים, מעקב שוטף, ידע בהתנהלות בתוך הנמלים השונים (אשר יכול להשתנות בין מדינה למדינה), ידע בהתנהלות במכס ובבירוקרטיה ושליטה בפתרונות במקרה של תקלה או עיכוב.

חברת שילוח בינלאומי דואגת לתיאום, למעקב לכל אורך הדרך ומענה אנושי ומקצועי. יותר מהכל, חברת שילוח בינלאומי דואגת לחוקיות השילוח, למילוי נכון של הטפסים ולתשלום כל העמלות.

חברות שילוח בינלאומי שונות מתמחות בסוגים שונים של סחורות, למשל, שילוח חומרים מסוכנים, שילוח חפצים אישיים, שילוח דחוף של פריטים לתערוכות, וכו׳.

חברות שילוח גדולות מחולקות למחלקות שילוח אווירי, שילוח ימי, סוגי שילוח ועוד.

בנוסף, מדינת היעד מכתיבה את חברת השילוח. כאשר, למשל, יש צורך בשילוח סחורה אל או מהמזרח הרחוק, חברת השילוח המתאימה היא זו אשר יש לה את הקשרים עם סוכנים מקומיים אשר יכולים להוזיל עלויות.

העברת פריטים מבוקרת ממדינה למדינה מחייבת תיאום ובקרה אשר נעשים על ידי חברת שילוח בינלאומי.

חברת השילוח הבינלאומי פועלת כמתווך בין אמצעי התובלה השונים (אונייה, מטוס, מכליות וכו׳), ודואגת לתיאום מדויק ואמין בין חברות התובלה השונות ובין הלקוח.

הסכמי סחר בינלאומיים משמעותם הסכמים אשר נחתמים בין מדינות לגבי יבוא ויצוא הדדיים. הסכמים אלה מעניקים יתרון לתוצרים ושירותים אשר הם תחום ההתמחות של אותה מדינה והם מוצאים באופן אקסקלוסיבי כחלק מהסכם הסחר הבינלאומי. כך שאם למדינה מסויימת משתלם לייצר מוצרים אשר מדינה אחרת מתקשה לייצר, ההסכם ביניהם מאפשר לכל אחת מהמדינות להרוויח לפי היתרון היחסי שלה. יתרון זה מונכח, בין היתר, דרך הנחות במכס לאותם מוצרים.

שלטונות המכס דורשים תהליכים קפדניים של מילוי טפסים, עמידה בקריטריונים וסיווג נכון של הטובין. על סוכן המכס להיות בקיא בחוקים, בהסכמי הסחר ובנהלים המשתנים תדירות. בשל האופי הרגיש של העבודה, על סוכן המכס להיות אדם מהימן באופן יוצא דופן ולקיים את החוקים כלשונם, ולנקוט באמצעים כאשר קיים חשש שהייתה התנהלות במכס שאינה על פי חוק. כמו כן, על סוכן המכס לנהל רישומים של פעולות המכס אשר ביצע. על סוכן המכס לוודא שבוצעו כל התשלומים המיוחסים לטובין. באחריות הסוכן להציג את כל המסמכים של הטובין ולוודא שמולאו כשורה.

בכל הנוגע ליבוא ויצוא מישראל ולישראל, או למעבר טובין, רשויות המכס הן תחנה משמעותית אשר חובה להעביר דרכה את הטובין. המכס עלול להוות מכשול כאשר בקשת הייבוא או הייצוא אינן נעשות בצורה תקינה, כאשר הסיווג המוצהר אינו עומד בקריטריונים, ועוד. כדי להקל על התהליך, קיימים סוכני מכס אשר תפקידם להעניק שירות במסגרת החוק לכל אדם אשר ברצונו לייצא או לייבא סחורה לישראל. סוכן מכס הוא בעל הכשרה מקצועית ויכול גם לספק שירותי שילוח בינלאומיים מעבר למכס כגון, הובלה ימית, הובלה יבשתית ועוד.

תהליך העברת טובין ממדינה למדינה הוא תהליך מורכב אשר לו שלבים מרובים. תיאום השילוח בין החברות השונות דורש שיתוף פעולה מדוייק בין גורמים רבים. אך השלב המורכב ביותר הוא מעבר הטובין דרך הנמלים של המדינות השונות ובאופן ספציפי, דרך רשויות המכס.

עמיל מכס הוא אדם אשר מקצועו להעביר את הסחורה דרך המכס של מדינות שונות באופן תיקני ובמהירות.

תפקידו של עמיל המכס הוא להכין את כל הטפסים הדרושים, לדאוג לסיווג הנכון ולהכין את כל התשלומים הנדרשים עבור העברת הפריט או הסחורה דרך המכס.

בין אם מדובר ביבוא או יצוא, עמיל מכס הוא האדם המוסמך באופן חוקי לטפל בהעברה דרך המכס באופן שמקובל על השלטונות.

העברת סחורות דרך המכס היא פעולה אשר עלולה, בהעדר טיפול מתאים, להיגרר ימים רבים ולגרור הוצאות לא צפויות.

עמילי מכס נועדו למנוע בדיוק את המצב הזה: הם יודעים איך להעביר את הסחורה במכס הבינלאומי במדינות שונות במהירות וביעילות.

עמילי מכס מקצועיים בקיאים בהסכמי הסחר ומיומנים בפתירת בעיות שונות הקשורות בשילוח מסוגים שונים.

בנוסף, רוב חברות עמילות המכס בעלות מערך הפעלה לשילוח הסחורה מעבר להעברתה במכס, כך שעמיל מכס יוכל לדאוג לציוד או לסחורה שלכם במכס וגם להוזיל עלויות שילוח.

יבוא סחורות מסין לישראל, בדומה לכל הליך יבוא ממדינה אחרת, הינה פעולה מורכבת ומתמשכת המחייבת את היבואנים להסתייע בשירותיהן של חברות העוסקות ומתמחות בתחומי הסחר והשילוח הבינלאומי. פעולות יבוא מסין מורכבות ממספר שלבים מקצועיים הכוללים בין היתר: שלב הבירור המקדים המיועד לצרכי בירור מקיף אודות צרכי התקינה והאיכות של המוצרים והסחורות אותם תהיו מעוניינים לייבא מסין, שלב איתור ובחירת הספק הסיני במסגרתו מומלץ לקיים התקשרות עם מספר ספקים שונים לצורך ניהול משאים ומתנים לבחירת הספק, שלב הייצור המקדים במסגרתו נבנים עבור המייבא מודלים של המוצר המיועד ליבוא, שלב הייצור ושלב בקרת האיכות טרום שילוח, כאשר הליך הייבוא מכאן ואילך עוסק בפתרונות שילוח ותקנות מכס לצורך קבלת הסחורות המיובאות בישראל.

חברות שילוח בינלאומי המתמחות בהליכי יבוא ויצוא מארה”ב, הן חברות המספקות לכם מענה היקפי בכל הנוגע להליכי השילוח של סחורות ומוצרים מארה”ב ו/או לארה”ב. שירותיהן של חברות השילוח מתמקדות בכל היבטי השילוח הנחוצים לכם, וזאת בהתאם לאופי, סוג והיקף הסחורות הנדרשות לשילוח, וכמו כן, בהתאם לדחיפות השילוח. בדומה לכל הליכי יצוא ויבוא ממדינות שונות מסביב לעולם, גם פעולות היבוא והיצוא מארה”ב ולארה”ב מתבצעות באמצעות הובלה ימית, אווירית ויבשתית כאחד, כאשר שירותי חברות השילוח מתמקדות גם בנושא עמילות מכס ותקינה של מוצרים וסחורות. חברות אלו מתכננות עבורכם מסלול שילוח המבוסס על הידע והניסיון המקצועי העומד לרשותן, כאשר לאורך כל המסלול, עומדת לרשותכם האפשרות להתעדכן בזמן אמת במיקומו המדויק של השילוח על פני הגלובוס.

במידה ואם אתם עומדים לבצע פעולות יבוא ויצוא מארה”ב, אנו ממליצים לכם להיוועץ עם חברת שילוח מנוסה ומקצועית העוסקת ומתמחה בנושא.

כאשר אנחנו עוסקים בתחום של שינוע מטענים קודם כל חשוב להקפיד לעבוד לפי החוק. עוד חשוב לשים לב שאין לו חריגה במטען. חריגה במטען יכולה להיות דבר מסוכן מאוד ואפילו לסכן חיים. דבר נוסף שחשוב לשים לב אליו הוא שאנחנו עומדים בכל כללי הייצוא והייבוא של המדינה אליה אנחנו מייבאים או שממנה אנחנו מביאים את הסחורה אותה אנחנו רוצים למכור. השינוע עצמו הופך להיות מורכב יותר כאשר אנחנו רוצים למשל לייצא לאוסטרליה למשל שם יש חוקים מיוחדים בנוגע למה שמותר ואסור לייבא למדינה בגלל הרצון שלהם לשמור על המארג האקולוגי של המדינה כך שהוא לא יפגע.

שינוע מטענים זה שינוע של סחורה ממקום למקום. השינוע יכול להיות באוויר או בים והוא יכול להיות מקומי או בינלאומי. בתחום של שינוע מטענים יש הרבה מאוד דברים שחשוב לשים לב אליהם כאשר אחד הדברים שהכי חשוב לשים לב אליהם הוא עמידה בלוחות זמנים. אי עמידה בלוחות זמנים של השינוע של סחורה מסוימת יכולה להיות הרת גורל ולגרום לעיכובים גדולים מאוד בלוחות זמנים של שיווק המוצרים ומכירה שלהם. כמו בהרבה תחומים אחרים בחיים חשוב מאוד להקפיד על לוחות זמנים במיוחד שאנחנו מובילים סחורות “חמות” או טרנדיות שחשוב שהן יגיעו מהר ליעד שלהן על מנת שיהיה קל יותר למכור אותן לאור הביקוש שיש בשוק.

כמייצג יבואנים ויצואנים אל מול רשויות המכס, תפקידו המקצועי של עמיל המכס הוא לדאוג לכל היבטי המיסוי של לקוחותיו, ולכן, חלק מרכזי בפעילותו של עמיל המכס קשור לפעילות מילוי טפסים נדרשים בתהליכי יבוא ויצוא.

במסגרת פעילותו המקצועית, עמיל המכס אמון על הכנת הניירת הנדרשת לאורך כל שלבי היבוא והיצוא, וכל זאת תוך התייחסות נקודתית לדרישות החוקיות בכל מדינה בה פועלות תחנות מכס בהן הסחורות עתידות לעבור במסגרת הליכי היבוא והיצוא.

חשוב לציין שעמילות מכס הינו מקצוע המחייב לימודים באמצעות קורסים ייעודים שלאחריהם הסטודנטים נדרשים לעבור בחינות מיוחדות ותקופת התמחות שרק לאחריה יקבלו רישיון “עמיל מכס” מטעם רשויות המס במדינת ישראל- אגף המכס והמע”מ.

שילוח בינלאומי המיושם באמצעות אחת משיטות ההובלה המופיעות לעיל, הינו שירות המיועד למטרות שילוח של סחורות, חפצים וציוד ממדינה אחת לשנייה מסביב לעולם. שירות זה מיועד בעיקר לסקטור העסקי הכולל בתוכו יבואנים, יצואנים ואנשי עסקים הנדרשים להשלים עסקאות סחר בינלאומיות כאלו ואחרות. יחד עם זאת, שירות זה מיועד גם לסקטור הפרטי הנדרש לשינוע מטעני תכולה המיועדים לצרכי רילוקיישן, העברת תכולות במסגרת צו ירושה ושינוע סחורות במסגרת הליכי יבוא אישי של רכבים, רהיטים וכדומה.

תקנות החוק במדינת ישראל מחייבות התייחסות נקודתית לשינוע מטענים חורגים, כאשר מעבר להליכי הפיקוח המוצעים לכם על ידי חברת השילוח הבינלאומי ו/או חברת השינוע, הליך השינוע של מטענים חורגים חייב להתקיים בתיאום עם משטרת התנועה ובהתאם לדרישות המחייבות בחוק, לרבות, ליווי של רכב מלווה, קיום הליך השינוע בשעות הלילה (על מנת לא להכביד על התנועה) ודרישות נוספות הנקבעות בהתאם לסוג, אופי וגודל המטען הנדרש לשינוע.

יבוא ויצוא בינלאומי דורש מאתנו לשים לב להרבה מאוד נושאים שונים. חשוב לשים לב שאנחנו פועלים לפי החוק ומקפידים שפעולת ההובלה של הסחורה שלנו מהארץ או לארץ תעשה לפי החוק. חשוב מאוד לשים לב שאנחנו בוחרים לעבוד עם חברות הובלה אמינות שאנחנו יכולים לסמוך על איכות העבודה ועל אופן הפעולה שלהן. ככל שנבחר לעבוד עם חברה אמינה ומקצועית יותר כך איכות העבודה תהיה גבוה יותר והסחורה שלנו תגיע באופן שמור וטוב יותר. מומלץ מאוד לבחור לעבוד עם חברות מוכרות שאיכות העבודה שלהן ושמן הולך לפניהם ושאנחנו יודעים שהן יעשו עבודה טובה לאורך זמן התקשרות ארוך מאוד.

יבוא יצוא בינלאומי הוא תחום לחברות מקצועיות ויש חברות שזה תחום המומחיות שלהן. חברות אשר תחום המומחיות שלהן הוא יבוא וייצוא בינלאומי יודעת לשווק את הסחורה ויודעות להוביל אותה באופן איכותי ושיטיתי שחוסך בסופו של דבר כסף רב. דרכי הייבוא והייצוא לארץ הם או דרך הים או דרך האוויר. שתי דרכי הייבוא הן בעלות יתרונות וחסרונות וחשוב שנשקול טוב איך הכי טוב לנו לייבא או לייצא סחורה למדינות שונות בחוץ לארץ. לרוב רוב הייבוא והייצוא בארץ הוא למדינות כמו ארצות הברית, קנדה, מדינות צפון ומערב אירופה ועוד… .

כאשר אנחנו שוכרים חברה לשם ביצוע הובלה בינלאומית חשוב לשים לב שאיכות ההובלה תהיה מקצועית ובהתאם לחוק. חשוב לוודא שחברת ההובלה שאנחנו שוכרים לא מעגלת פינות ומקפידה לפעול באופן הטוב ביותר שיש בשוק לפי כללי פעולה הנהוגים בשוק העולמי. מומלץ מאוד לבקש המלצות על החברה שאנחנו שוכרים וגם לעשות אתה פיילוט ראשון בשביל לראות איך אנחנו עובדים מולה. תהליכי ההובלה של סחורה בינלאומית מאפשרים לעסקים רבים להגיע לכמות לקוחות גדולה יותר והגדיל את טווח ומרחב הפעולה שלנו למדינות רבות בעולם. חשוב לוודא שתהליכים אלו יהיו שקופים וישרים כפי הנהוג בחוק וכפי שהחוק דורש.

הובלה אווירית הינה הובלה המיושמת מנמל תעופה אחד למשנהו, ומבין כל סוגי התובלה הבינלאומית, סוג זה של הובלה נחשב ליקר ביותר והוא נקבע בהתאם למשקל המטען הנדרש לשילוח אווירי. יחד עם זאת, חשוב לציין שהשימוש בשילוח אווירי מיושם בעיקר במקרים בהם מדובר במטענים בהם מידת הדחיפות מחייבת משלוח אווירי המבטיח לכם מינימום זמן אספקה.

לחברת יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע”מ ותק וניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחום השילוח ועמילות המכס, הצוות שלנו, מונה כ-70 עובדים מיומנים, סניפי החברה – ביהוד, בלוד, באשדוד, בחיפה וליד גשר אלנבי מחוברים ביניהם באמצעות המערכת הממוחשבת, ל”יחדיו” רשת המונה עשרות סוכנים ברחבי העולם המאפשרת מתן שירות מהיר ויעיל מכל קצוות תבל.

שילוח בינלאומי הינו שירות המיועד למטרות העברתן של סחורות, חפצים וציוד ממדינה למדינה, כאשר השירות כולל גם בחירת מסלול שילוח ייעודי באמצעות אחד מסוגי התובלה הבינלאומית. בחירת המסלול נקבעת בין היתר בהתאם למדינת היעד ומדינת המוצא, בהתאם לדחיפות השילוח והצורך באספקתו ו/או קבלתו של המטען הנדרש לשילוח, בהתאם למשקל ונפח הסחורה המיועדת לשילוח, בהתאם לעלויות השילוח כאשר לכל אפשרות תובלה בינלאומית קיים תעריף שילוח שונה ובהתאם לפרמטרים נוספים אותם חשוב לקחת בחשבון כגון: ערך המטען, סוג האריזה, גודל המטען וכדומה.

לחברת יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע”מ ותק וניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחום השילוח ועמילות המכס, הצוות שלנו, מונה כ-70 עובדים מיומנים, סניפי החברה – ביהוד, בלוד, באשדוד, בחיפה וליד גשר אלנבי מחוברים ביניהם באמצעות המערכת הממוחשבת, ל”יחדיו” רשת המונה עשרות סוכנים ברחבי העולם המאפשרת מתן שירות מהיר ויעיל מכל קצוות תבל.

חברת” יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע”מ” מתמחה בשינוע מטעני יבוא ויצוא בים ובאוויר ובמתן שירותי עמילות מכס.

לחברת יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע”מ ותק וניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחום השילוח ועמילות המכס, הצוות שלנו, מונה כ-70 עובדים מיומנים, סניפי החברה – ביהוד, בלוד, באשדוד, בחיפה וליד גשר אלנבי מחוברים ביניהם באמצעות המערכת הממוחשבת, ל”יחדיו” רשת המונה עשרות סוכנים ברחבי העולם המאפשרת מתן שירות מהיר ויעיל מכל קצוות תבל.

אזור סחר חופשי (באנגלית: Free trade area, בספרדית: Zona Libre (סונה ליוורה)) הוא אזור הפטור ממס, בדרך כלל כרוך בהסכם סחר בינלאומי שבו קבוצת מדינות מסכימה לבטל מכסים, הגבלות יבוא והעדפות אחרות על הסחורות והשירותים (או רובם) הנסחרים בין המדינות. הקמת אזור סחר חופשי הוא השלב השני באינטגרציה כלכלית. מדינות בוחרות בדרך זו של אינטגרציה כלכלית אם המבנה הכלכלי שלהן משלים זו את זו. אם מדובר במדינות בעלות כלכלות מתחרות, הן תבחרנה באיחוד מכסים.

שירות חשוב בעולם המסחרי של ימינו

הדינאמיות שמאפיינת את התקופה שבה אנו חיים קשורה גם להובלות של פריטים רבים ומגוונים מנקודה אחת בקצה של העולם לנקודה מרוחקת מאוד משם.

היום שילוח בינלאומי הוא כבר לא דבר חדש, אך הוא עדיין מראה שוב ושוב עד כמה מדובר באתגרים לא קטנים עבור כל מי שרוצה לשנע מטענים שונים ממקום למקום.

בין אם מדובר על כמויות גדולות של סחורה מסוימת לאורך ימים רבים בשנה ובין אם מדובר על שינוע חד פעמי או על פרויקט לא ממושך שבו יש להעביר מספר מכולות במהלך תקופה מסוימת, עניינים של דרכי ההובלה, כלי התחבורה השונים, מכס ועוד, מציגים צורך אמיתי במי שמתמחה בשילוח מעין זה.

עמילות מכס היא מקצוע, אשר מאפשר לאדם לקבל ייפוי כוח בעבור עסקים ואנשים פרטיים, כדי לשחרר את הסחורה שהם מקבלים במכס. עמילות מכס היא מקצוע מוסמך, שמושתת בעיקר על קשרים רבים שיש לאותו עמיל, וניסיון רב בעבודה מול המכס.

התפקיד הרשמי של נציגות עמילות מכס בעבורכם, היא מילוי הטפסים ועבודה מול הרשויות, בכל הקשור לייבוא או ייצוא מישראל. למעשה הוא המייצג, שלוח, של החברה שלכם, מול רשויות המכס. עליו להכין את הניירת בצורה הנכונה על פי הדרישה, לגבות כסף בעבור פעילותו, ובעבור המכס ורשות המיסים, וגם לסווג את הסחורות שלכם בצורה הנכונה. כל טעות, למשל של אדם לא מקצועי, שאינו שלנו, חברת יחדיו – שילוח בינלאומי ועמילות מכס בע”מ, עלול לעלות לכם בקנס.

שטר מטען (באנגלית: Cargo Manifest/ Airway Bill) הוא מסמך הזהות של מטען (יבשתי, ימי או אווירי) בתנועה, בדומה לדרכון לנוסע. בשטר המטען מפורטים כתובת שולח המטען, כתובת מקבלה, כמות האריזות אשר נשלחות משקלן ומידותיהן. כמו כן יצויינו במטען תנאי המכר, מחיר ההובלה והנחיות שונות המיועדות לסוכן המטענים או למוביל המטען.

סוגי שטרי המטען ומעמדם המשפטי משתנים על פי זהותו של המוביל, כך לדוגמה לשטר המטען הימי מעמד חוקי של המחאה ועל מנת להסב אותו לצד ג’, יש צורך בחתימת הסבה.

מספר שטר המטען מחולק לשתי קבוצות, קידומת ומספר. הקידומת משתנה בהתאם לזהות המוביל.