כל מה שצריך לדעת על מטוס תובלה/מטוס מטען

תוכן עניינים

מהו מטוס מטען/תובלה?

מטוס מטען הוא אחד מאמצעי התובלה הפופולריים ביותר כיום. הוא נחשב מהיר, בטיחותי ומשתמש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם, במטרה לבצע שילוח מהיר של מיטלטלין ממגוון סוגים, מכל מקום לכל מקום בעולם. המאמר הבא יסביר כל מה שצריך לדעת על מטוס תובלה, יתרונות וחסרונות.

מטוס תובלה

ההבדלים בין מטוס תובלה למטוס נוסעים

מטוס תובלה/ מטוס מטען נבדל ממטוס המיועד להובלת נוסעים, בכמה היבטים, שעברו התאמות מיוחדות כדי שכל מטוס תובלה ימלא את תפקידו ואת המטרות לשמן נועד:

  1. גוף המטוס עבה יותר מזה של מטוס נוסעים
  2. מטוס תובלה כולל כנפיים עליוניות המאפשרות לקרקעית המטוס להיות קרובה יותר לקרקע
  3. מטוס מטען כולל מספר גדול יותר של גלגלים מאשר מטוס נוסעים, על-מנת לאפשר לו לנחות גם במסלולי נחיתה לא מוסדרים
  4. מטוס תובלה כולל זנב גבוה, המאפשר לפתוח דלת מטען אחורית ודרכה לשים את המיטלטלין בבטן המטוס.

בחלק מהמקרים, מטוס מטען מוסב ממטוס נוסעים

יש לציין כי חלק מהאלמנטים שהוזכרו לא נמצאים במטוסי תובלה שהיו במקור מטוסי נוסעים והוסבו לתפקידם החדש. ברוב המקרים של הסבת מטוס נוסעים למטוס מטען, זה נובע משום בלאי טבעי של מטוס הנוסעים. מטוס מיושן ומרעיש מוסב למטוס מטען כדי לחסוך בעלויות ומתוך שיקולי בטיחות. כדי להסב מטוס נוסעים למטוס תובלה, יש צורך בידע נרחב וביכולת הטכנית לבצע את השינוי. התעשייה האווירית בישראל נחשבת לאחת מהחברות המובילות בעולם להסבת מטוסי נוסעים למטוסי מטען והיא מתמחה בעיקר בהסבת הדגמים בואינג 737, בואינג 747 ובואינג 767.

מטוס מטען משמש מגוון מגזרים

למטוס תובלה יכול להיות ייעוד אזרחי וייעוד צבאי. מטוס תובלה צבאי, משמש לשינוע כלי נשק ואמצעי לחימה, לעיתים במשקלים עצומים. למשל, מטוס מטען צבאי מסוג לוקהיד C5 גלקסי, שנחשב גדול במיוחד, יכול להכיל בתוכו שני טנקים או שלושה מסוקי תובלה.

מטוס מטען מהסוג השני הוא זה המשמש את המגזר האזרחי. מטוס תובלה אזרחי משמש בעיקר לשינוע דברי דואר, מגמה שהתחילה כבר ב-1911. עד אז, היה צריך להסתמך על אמצעי תובלה אחרים, כגון אניות, שהגיעו ליעדן תוך זמן ארוך.

מטוס תובלה אזרחי מאפשר להעביר במהירות דואר ומיטלטלין מקצה אחד של העולם לקצהו האחר והטכנולוגיה המתקדמת שעליה הוא מבוסס, משתלבת היטב עם המגמות הצרכניות והתרבותיות של השנים האחרונות, המעודדות רכישות מקוונות והזמנת מיטלטלין בדואר, כתחליף לרכישה בחנויות פיזיות.

יתרונות וחסרונות של מטוס תובלה

מי שמעביר מיטלטלין אזרחי באמצעות מטוס מטען, צריך להיות ער ליתרונות ולחסרונות של אמצעי זה. החיסרון העיקרי הוא העלויות – שילוח באמצעות מטוס תובלה הוא היקר ביותר מבין אמצעי התובלה הזמינים. לכן, אם מדובר במיטלטלין למסחר למטרות רווח, יש לגלם את עלויות השילוח במחיר ללקוח, מה שעלול להעלות אותו משמעותית. חסרון נוסף הוא הקיבולת של מטוס מטען, שקטנה יותר מזו של אניית תובלה, למשל. לכן אי אפשר להעביר בו כמויות גדולות של מיטלטלין. בנוסף, העברת מיטלטלין באמצעות מטוס מטען כרוכה בביורוקרטיה.

כמובן, שלכל מטוס מטען יש גם מבחר יתרונות שאי אפשר להתעלם מהן. כבר הזכרנו את מהירות המשלוח ונכון להיום, אין אמצעי תובלה המעביר מיטלטלין מהר יותר ממטוס. יתרון נוסף הוא נושא הבטיחות – תובלה אווירית נחשבת לבטיחותית ביותר. מהירות התובלה מאפשרת להעביר מיטלטלין בעלי פג תוקף קצר, תקנות התעופה מעגנות את היחס למיטלטלין ובאופן כללי הסיכוי כי מטוס מטען יתרסק ותכולתו תושמד, הוא נמוך ביותר.

עוד מאמרים

בלוג

החל מראשון: הפסקת פעילות המטענים בין חיפה ות״א למשך שלושה שבועות

בעקבות האצת עבודות תשתית של רכבת ישראל בקו החוף תושבת פעילות המטענים מ/אל נמל חיפה החל מה-5 באפריל ועד ה-26 באפריל. תחילת העבודות נדחו ליום ראשון הקרוב לאחר התערבותו של נשיא לשכת הספנות הישראלית וזאת לאור חשיבות פעילות קו המטענים בין חיפה ואשדוד

קרא עוד »

כל מה שצריך לדעת על מטוס תובלה/מטוס מטען